Çocuk Sağlığı

Bebeklerde Öksürük Nedeni ve Tedavisi

Bebeklerimiz de en ufak bir öksürme, tıksırma olduğunda hemen korkuyoruz. Onların hasta olması doğal olarak bizleri çok üzüyor. Mesela bebeklerde öksürük sık görülen bir şeydir ve bundan çok korkarız. Peki bebeklerde öksürük neden olur?

Öncelikle öksürük bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Öksürmek bir çok hastalığın ortak belirtisidir, tek başına bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Öksürük olmasının nedenlerinden biri bebeğin büyük hava, küçük hava yollarına veya bronşlarına yani solunum sistemine yabancı madde girmesidir. Vücudun bu giren yabancı maddeyi dışarı atması refleks olarak öksürük başlamaktadır. Yani öksürük solunum yollarında ki hastalıklara karşı koruyan bir refleks mekanizmasıdır.

Bir yabancı madde bronşlara kaçtığı zaman öksürerek bunu atmaya çalışırız. Ve balgam olduğu zaman bronşlarda, hücre değişimi olduğunda hücre kalıntıları olduğu zaman veya sıvı olduğu zaman bunun dışarı atılması için öksürürüz. Yani öksürük bir hastalık değil, reflekstir ve solunum yollarını korumaktadır. Bebeklerde öksürük olmasının bir çok nedeni olabilmektedir. Bebeğin 1 yaşına kadar öksürüğün olmasının en önemli nedenlerinden biri doğumsal anomalilerdir. Bebekte solunum yollarıyla ilişkili yada kalple ilişkili doğumsal anomaliler varsa bu öksürüğe neden olur. Bu anomalilerden en sık karşımıza çıkan bebeklerde ses tellerinde bulunan bölgenin yumuşak olmasından dolayı nefes alırsan bir hırıltı ve öksürük olmaktadır. Genelde bebeklerde öksürük beslenme sonrası ve ağlarken artmaktadır.

Bu anomalilerden bir diğerde reflüdür. Bunun dışında doğumsal enfeksiyonlar, ilk 2-3 ayda bulaşan klamidya, boğmaca gibi enfeksiyonlardan dolayı öksürük olabilmektedir. Nezle virüsleri çok sık öksürük yapar. Yani öksürüğe birde bağışıklık sisteminin iyi çalışamaması, daha kronik öksürük yapan zatüre gibi hastalıklarda neden olabilir.
buy office 2019 pro

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu