ANNE-BEBEKBebek

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Göz yaşı göze salgılandıktan sonra, üst ve alt kapakta çok küçük delikler vardır. Gözyaşı bu deliklerden kanala girer. Gözün yan tarafından buruna doğru giden göz yaşı kesesi vardır. Aşağıdaki fotoğraftan daha iyi anlayabilirsiniz.

Göz yaşı kesesinin ucunda burna açılan bir delik bulunmaktadır. Asıl problemin olduğu yer açık olması gereken bu deliğin kapalı olması veya henüz oluşmamış olmasıdır. Dolayısıyla göz kanalından gelen gözyaşı, havadan gelen tozlar bu kesede birikmeye başlar. Biriken tozlarda mikroplar da olacağı için kesede iltihaplanma olmaktadır. Bu iltihaplar göz yaşı kesesinden yukarı doğru geri bir reflü yapar ve çocuğun gözünün içerisinde aşırı çapaklanma yaparak kendi belli eder. Bu çapaklanma antibiyotik kullanıldığı zaman geçer fakat yine de göz yaşı buruna akamadığı için sanki çocuk ağlıyormuş gibi gözünde biraz kalan yaş vardır.

Ağlıyormuş gibi gözünde yaş olması, gözünde çapak olması hatta sabah uyandığında gözünde sarımsı, irinli bir cerahat olması ve gözdeki kızarıklığında beraber olması göz yaşı kanalı tıkanıklığının olduğunu düşündürebilir. Yine en doğru sonucu uzman bir doktora göstererek öğrenmenizde fayda vardır.
buy project professional 2016

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu