ANNE-BEBEKGenel

Bebek Kundaklama Yararları ve Zararları

Bebek Kundaklama Geri Döndü, Bebek Kundaklamanın yarar ve zararları, Batı Kundaklama Uygulamasına Geri Döndü, Bebek Kundaklarken Dikkat etmemiz gerekenler

Bizde, yeni yeni kundak kullanımı kalktı, batıda ise tekrar kullanılmaya başlandı. Birçoğumuz ilk 40 gün kundaklanmışsınızdır. 90 lı yıllarda azalma gösterdi. Şimdilerde, hemen hemen hiç kullanılmıyor gibi bir şey. On sekizinci yüzyıla kadar, kundaklama her toplumda kullanılan bir yöntemdi. On sekizinci yüzyıldan sonra, uygulama yavaş yavaş batı toplumunda bırakıldı. Şimdilerde tekrar batı toplumu, bu uygulamaya dönmeye başladı. Uzmanlara göre, kundaklamanın zarar ve yararları.

Doktorlar, kundağa karşı olmalarının en önemli nedenlerinden biri, sıkı yapılan kundak. Bu şekilde sıkı yapılan kundak, kalça çıkığı riskini artırmasıdır. Bir diğeri ise, kendi kendine dönmeye başlayan bir bebek için, yüzüstü dönme ihtimali ile olan bebek ölümleri. Bir yandan ısınması için iyi bir yöntem, diğer yandan aşırı ısınmaya (hiperetermiye) neden olabiliyor. Sıkı bir kundak, akciğerlerin sıkışması sonucu, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor.
Batıda tekrar tercih edilmesi nedenleri.

Yapılan bir araştırmaya göre, kundaklanan bebek, kontrolsüz bacak- kol haretleri yapamadıkları için daha çok uyuyabiliyorlar. Prematüre bebekler, kundaklandıklarında kas ve sinir sistemine iyi geldiği ve daha az strese girdikleri gözlenmiş. Kundağın sanıldığı gibi süre ve miktar açısından emzirme sürecine de olumsuz herhangi bir etkisi yoktur.

Kundaklama yöntemini uygularken dikkat edilmesi gerekenler:
Aşırı sıcak bir ortamda, kundaklama yapmayınız.
Çok sıkı olmamalı, çok gevşekte olmamalı.
Kundaklama yaparken, bebeğin kafasını açıkta bırakmayı unutmayınız.
Kundakladıktan sonra, içine eliniz girebilmeli.
Bu bebekler kundaklanmaz.
Akrabalarınızın arasında, kalça çıkığı varsa.
Doktor muayenesinde kalça çıkığı riski bulunanlar.
3–4 aylık bebekler(kendi kendine dönme ihtimali)
Kundaklanmayı sevmeyen bebekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro